Mogherini: Këshilli Europian të pranojë rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave

Mogherini: Këshilli Europian të pranojë rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian Federica Mogherini deklaroi sot se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë përmbushur detyrat e vëna nga BE-ja, ndaj rekomandimi për hapjen e negociatave është i merituar. Sipas Mogherini, tani i takon Këshillit Europian të pranojë rekomandimin dhe të vlerësojë dy shtetet për punën e bërë.

Në një deklaratë të përbashkët për shtyp me Eurokomisionerin Hahn pas prezantimin të progress-raporteve për vendet e Ballkanit Perëndimor, Zonja Mogherini u shpreh:

“Komisioni Europian rekomandon për herë të dytë çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ky rekomandim është i bazuar në një vlerësim solid. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë pjesën e tyre të punës dhe tani është radha e BE-së për të përmbushur dhe bërë pjesën e vet.”

Federica Mogherini theksoi se tani i takon Këshillit Europian të pranojë rekomandimin dhe të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Përfaqësuesja e BE-së theksoi se nëse KE nuk pranon rekomandimin pozitiv, besueshmëria e BE-së në Ballkan mund të dëmtohet:

“Rekomandimi ynë do të shkojë në Këshill, topi ynë do të kalojë te Këshilli Europian. Ne themi që procesi i zgjerimit është proces i bazuar te merita. Duke mos njohur këtë lloj progresi objektiv do të dëmtohet besueshmëria e BE në rajon dhe më tej. Mosnjohja e këtyre reformave dhe arritjeve që janë bërë do të minojnë stabilitetin dhe do të shkurajonin reformat e mëtejshme dhe në veçanti do të sillnin dhe një element desiluzioni në rajon dhe BE.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>