Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi nisen për në Hagë

Nga Exit News
Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi nisen për në Hagë

Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Rexhep Selimi, ish-drejtues të UÇK-së, u nisën drejt Hagës, mesditën e së enjtes.

Ata do të dalin përpara Zyrës  së Prokurorit të Specializuar të Hagës, pasi aktakuza ndaj tyre është konfirmuar dy ditët e fundit.

Presidenti Hashim Thaçi dha të enjten dorëheqjen nga posti, menjeherë pas konfirmimit të aktakuzës për krime gjatë luftës.

Ai së bashku me Kadri Veselin, kryetar i PDK-së, akuzohen janë  përgjegjës për rreth 100 vrasje të civilëve gjatë luftës për pavarësinë e Kosovës.

Krimet mbi të cilat janë ngritur akuzat përfshijnë qindra viktima të njohura shqiptarësh, serbësh, romësh të Kosovës, përfshirë dhe kundërshtarë politikë të tyre.

Ndërsa Rexhep Selimi u arrestua të mërkurën nga EULEX-i, sërish pasi akuzohet për krime lufte gjatë luftës së Kosovës.

Të gjithë liderët e tjerë politikë të vendit kanë shprehur mbështetje për to.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>