Hollandë, mbi 180 të arrestuar në protestat kundër masave anti-Covid

Nga Exit News
Hollandë, mbi 180 të arrestuar në protestat kundër masave anti-Covid

Më shumë se 180 persona janë arrestuar në Hollandë, pas protestuan të hënën, për të tretën ditë kundër masave kufizuese anti-Covid.

Sipas Reuters, kufizimi që nxiti qytetarët për të protestuar është vendosja e ndalim-qarkullimit gjatë natës.

Në Amsterdam, grupe të rinjsh hodhën fishekzjarre, thyen xhamat e dyqaneve dhe sulmuan një kamion policie.

Në qytetin lindor të Enschedes, protestuesit hodhën gurë në dritaret e një spitali, raportoi BBC.

Ndërsa një qendër testimi Covid-19 u dogj në fshatin verior të Urk, të shtunën në mbrëmje, thanë autoritetet lokale.

Dhjetë policë u plagosën në Roterdam, tha një zëdhënëse e policisë.

Kryeministri holandez Mark Rutte i quajti “dhunë kriminale” trazirat e fundjavës kundër kufizimeve të sapo vendosura ndaj koronavirusit.

Të shtunën, qeveria hollandeze prezantoi masat kufizuese më të rrepta që nga fillimi i pandemisë – duke përfshirë një shtetrrethim natën nga ora 21:00 deri në 04:30. Ky është shtetrrethimi  i parë në Holandë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Gjoba për shkeljen e tij është 95 euro.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>