Indeksi Botëror i Markave: Gjermania në vend të parë, SHBA humbet pozicione

Indeksi Botëror i Markave: Gjermania në vend të parë, SHBA humbet pozicione

Sipas Indeksit Botëror të Markave Kombëtare, Gjermania renditet e para në botë në perceptimin global. Në vend të dytë renditet Franca (për herë të parë), Mbretëria e Bashkuar në vend të tretë, duke fituar terrenin e humbur në vitin e shkuar si pasojë e Brexit. Japonia dhe Kanadaja renditen të katërtat. Ndërsa i vetmi vend që ka pësuar rënie për vitin 2017 janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Këto janë gjetjet kryesore të indeksit të hartuar nga kompania ndërkombëtare e kërkimit të tregut GFK. Në indeks matet perceptimi global i një vendi në fushat e qeverisjes, turizmit, qytetarëve, trashëgimisë kulturore, eksporteve, investimet e emigrantëve. Të dhënat grumbullohen nga rreth 20 mijë intervista të kryera në 20 vende të botës.

Zëvendës Presidenti i Marrëdhënieve me publikun dhe Konsulencës së GFK-së Vadim Volos u shpreh se:

“Indeksi i Markës Kombëtare i jep mundësinë klientëve tanë të kuptojnë se ku, dhe pse — vendet e tyre qendrojnë në termat e imazhit dhe mundësive. Ndryshimi i perceptimit botëror i markës kombëtare të një vendi është i vështirë dhe i ngadaltë.”

Më tej në studim shkruhet se:

“SHBA-të humbasin në renditje në fushën e qeverisjes, duke rënë nga vendi i 19 –të në atë të 23-të. Sidoqoftë ato ende mbeten në pesë vendet më të mira në tre kategori të indeksit si: kulturë, eksporte dhe investimet nga emigracioni.”

Gjermania në ndryshim nga SHBA-të, ka një imazh më të balancuar në gjashtë fushat e matura nga indeksi, përveç fushës së turizmit.

Mbretëria e Bashkuar ka fituar në mënyrë domethënëse pikë në perceptimin botëror krahasuar me 2016-ën. Përparimi më i madh i Mbretërisë së Bashkuar me 2 pikë është në fushën e qeverisjes dhe qytetarisë. Këto të dhëna tregojnë se njerëzit e kanë pranuar se Britania do të dalë nga BE, dhe perceptimi i tyre është rivendosur.

Franca ka pasur përmirësim të dukshëm në fushën e qeverisjes dhe investimeve të emigrantëve. Franca renditen në vend të dytë në fushën e turizmit dhe në vend të parë në fushën e kulturës.

Japonia renditet e para në botë në fushën e eksporteve. Ajo dhe Kanadaja renditen të dyja në vend të katërt në indeks.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>