Irlanda dyfishon karantinën për udhëtarët britanik

Irlanda dyfishon karantinën për udhëtarët britanik

Irlanda do të dyfishojë periudhën e karantinës për udhëtarët nga Britania, që hyjnë në vend të pavaksinuar ose pjesërisht të vaksinuar.

Njerëzit do të mund të lëvizin lirshëm mes dy vendeve vetëm nga mesi i korrikut, citohet nga The Guardian ministri i Transportit, Eamon Ryan.

Ai shtoi, në një deklaratë për gazetarët se vendimi reflektonte shqetësimet në lidhje me përhapjen e variantit indian Delta, që paraqet trasmetueshmëri të lartë.

Irlanda ka kufizimet më të rrepta të udhëtimit ndër vendet e BE-së dhe masat e saj kundër udhëtimeve jo-thelbësore do të qëndrojnë në fuqi deri më 19 korrik, pavarësisht shifrave në rënie të infektimeve të reja.

Përveç karantinës 5 ditë për vendet e BE-së dhe 10 ditë për Britaninë, personat do duhet t’i nënshtrohen testit sërish.

Irlanda planifikon një tjetër lehtësim masash në fillim të korrikut, me hapjen e ambianeteve të brendshme të bareve dhe restauranteve.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>