Ish-gjykatësi i EULEX-it informon kryeministrin e Kosovës për keqpërdorimet e misionit

Nga Die Morina van Uijtregt
Ish-gjykatësi i EULEX-it informon kryeministrin e Kosovës për keqpërdorimet e misionit

Ish-kryetari i gjyqtarëve të Misionit të Bashkimit Evropian, BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) Malcom Simmons i dërgoi një letër Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, me një përmbledhje të deklaratës që do të jepte nëse ftohet nga Parlamenti i Kosovës për një hetim në lidhje me pretendimet për keqpërdorim të EULEX-it.

Simmons ka kërkuar që të dëgjohet nga Parlamenti për muaj me radhë. Në letrën e tij drejtuar Kurtit, Simmons shkroi se deklarata e tij duhet të bëjë të qartë pse BE nuk ka besueshmëri për kryerjen e një hetim të pavarur dhe transparent.

Në letër, ai përmend se i është sugjeruar që Kuvendi i Kosovës nuk ka të drejtë të hetojë se si EULEX po administron drejtësinë në Kosovë.

“Dështimi i Kuvendi për të hetuar në këto çështje, do të shërbente për të minuar më tej drejtësinë dhe sundimin e ligjit në Kosovë. EULEX është një mision politik që maskohet si mision i shtetit të së drejtës”, specifikoi Simmons në letrën e tij, të cilën Exit News e ka parë.

Ai shpjegon se nuk është qëllimi i tij të zbulojë informacione në lidhje me hetimet e vazhdueshme, ose të zbulojë identitetin e dëshmitarëve të mbrojtur, ose të lëshojë dokumente të shënuara si “të kufizuara nga BE”.

“Sidoqoftë, me marrëveshjen e Bashkimit Evropian, unë do t’i dorëzoj Asamblesë çdo material të tillë që është i rëndësishëm për hetimin tuaj,” sqaroi Simmons.

Ndërsa pret që Parlamenti i Kosovës të caktojë një seancë dëgjimore mbi pretendimet e tij kundër EULEX, Simmons bisedoi me Exit News në maj, duke pretenduar se Charles Smith, ish Presidenti i Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX, e bazoi vendimmarrjen e tij në konsiderata politike.

LEXO  Basha akuzon qeverinë për masa gjysmake ndaj zjarreve

Në një email që Exit News ka parë, Smith pyet Simmons që çështja kundër ish-komandantit të UÇK-së, politikanit, Fatmir Limaj – i njohur jozyrtarisht si çështja “Kleçka” – të gjykohet “sa më shpejt”.

Në emailin e tij të janarit 2013, Smith thotë se kërkesa vjen për një numër arsyesh, “kryesisht politike”.

Aktualisht, Charles Smith është një nga gjykatësit ndërkombëtarë të emëruar për të shërbyer në Dhomat e Specializuara të Kosovës (KSC) me qendër në Hagë.

Zyra e Prokurorit Specialist (SPO) dhe KSC u krijuan nga parlamenti i Kosovës me insistimin e bashkësisë ndërkombëtare në gusht 2015.

Ai pasoi një raport të Këshillit të Evropës 2011 në të cilin Senatori Zviceran Dick Marty adreson krimet e pretenduara që “anëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës [kishin kryer] kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë” nga janari 1998 deri në dhjetor 2000.

Disa zyrtarë të lartë të UÇK-së janë paditur nga SPO dhe KSC deri më tani. Midis tyre, ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-kryetarët e parlamentit Jakup Krasniqi dhe Kadri Veseli dhe ish-deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi po përballen me akuza për krime lufte ndërsa mbaheshin në ambientet e paraburgimit në Hagë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>