Italia mbyll misionin e evakuimit në Afganistan

Nga Exit News
Italia mbyll misionin e evakuimit në Afganistan

Italia mbylli misionin e evakuimit në Afganistan, të premten. Avioni i fundit me 110 persona, ndër to 58 afganë, konsulli Tommaso Claudi, ambasadori Stefano Pontecorvo, Përfaqësuesi i Lartë Civil i NATO -s dhe karabinierët e Toskanës të cilët kishin mbetur në Afganistan. Ata u pritën nga ministri i Jashtëm Di Maio.

“Dua të falenderoj karabinierët e Toskanës sepse pa to nuk do të mund të siguronim praninë e konsullit dhe ambasadorit”, u shpreh Di Maio për median.

“Jemi vendi i parë në BE për numrin e afganëve të evakuuar”, theksoi Di Maio.

Ndërsa ambasadori italian në Afganistan Pontecorvo u shpreh se afganët të cilët duan të largohen nga vendi mund të përdorin rrugët tokësore.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>