Italia miraton paketën stimuluese për ekonominë, €4 miliardë për bizneset

Nga Exit News
Italia miraton paketën stimuluese për ekonominë, €4 miliardë për bizneset

Italia ka miratuar një paketë të re stimuluese për buxhetin e saj të vitit 2021 me qëllim nxitjen e një ngritjeje ekonomike pas recensionit të shkaktuar nga pandemia. Lajmi u njoftua nga kryeministri pas një takimi të zgjatur me kabinetin qeveritar.

Koalicioni qeverisës, i udhëhequr nga lëvizja 5 Yjet dhe PD, ra dakord për një version paraprak të paketës stimuluese, duke lënë të pambyllura detajet përfundimtare.

Ndër masat e parashikuara janë ato që mbështesin sistemin shëndetësor dhe arsimor, si dhe një fond prej 4 miliardë eurosh që do përdoret për kompensimin e kompanive të goditura më keq nga pandemia.

Buxheti gjithashtu zgjat më tej skemat e pushimeve të përkohshme nga puna për kompanitë, si dhe ofron ulje taksash për të mbështetur punësimin në pjesët e varfra të jugut të Italisë.

Kryeministri Italian Xhuzepe Konti pritet të njoftojë edhe masa të reja për të frenuar rastet e shtuara nga koronavirusi.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme