Italia raporton numrin më të ulët të viktimave me Covid-19 në 6 javët e fundit

Nga Exit News
Italia raporton numrin më të ulët të viktimave me Covid-19 në 6 javët e fundit

Italia raportoi të dielën 260 viktima të tjera ndër pacientët me Covid-19, por lajmi lehtësues është fakti se ky është numri më i ulët i raportuar ndonjëherë që prej 14 marsit.

Më 14 mars Italia pati raportuar 173 të vdekur me Covid-19. Asokohe, pas 2 javësh nën epidemi, totali ishte me mbi 20 mijë të infektuar dhe 1 300 viktima.

Një muaj më vonë bilanci bën fjalë për mbi 197 mijë të infektuar dhe 26 644 të vdekur.

Optimiste duket gjendja në spitale ku vazhdon prirja në ulje e personave në terapi intensive.

Aktualisht janë rreth 2 mijë persona që kërkojnë trajtim të specializuar, rreth 2 fishi më pak krahasuar me pikun që u regjistrua më 3 prill – 4 068 pacientë në gjendje të rëndë.

Po kështu numri i të infektuarve të shtruar në spitale ka vazhduar të bie me të njëjtën prirje.

Nga rreth 30 mijë të shtruar që ishin më 4 prill, tashmë në spitale janë vetëm 21 372 pacientë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>