Italia regjistron mbi 1,000 raste te reja për herë të parë nga muaji maj

Nga Exit News
Italia regjistron mbi 1,000 raste te reja për herë të parë nga muaji maj

Italia raportoi 1,071 raste të reja të të infektuarve me koronavirus në një ditë, sipas njoftimit të ministrisë ditën e shtunë.

Kjo shifër kalon pragun prej 1,000 të infektuarish për herë të parë që nga muaji maj, kur qeveria lehtësoi masat e ashpra të kufizimit të lëvizjes.

Italia është një nga vendet që mori goditjen më të fortë nga koronavirusi.

Situata u vendos nën kontroll pasi kaloi piku i pandemisë në muajt mars dhe prill.

Gjithsesi vendi ka regjistruar një rritje të qëndrueshme të të infektuarve të rinj gjatë muajit të fundit.

Ekspertët fajësojnë grumbullimet e njerëzve që lidhen me aktivitete të pushimeve verore apo festave.

Lajme te ngjashme