Izraeli dërgon delegacion në Bahrain me mbështetjen e SHBA-së

Nga Exit News
Izraeli dërgon delegacion në Bahrain me mbështetjen e SHBA-së

Një delegacion izraelit, i shoqëruar nga sekretari i shtetit për Thesarin në SHBA, Steve Mnuchin, mbërritën në Bahrain ditën e djelë, për të formalizuar marrëdhëniet e sapoformuara mes dy vendeve.

Marrëveshja me Bahrain erdhi menjëherë pasi Emiratet e Bashkuara Arabe dakordësuan muajin e kaluar normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Kryeministri Izraelit, Benjamin Netanyahu tha se delegacionet do të punojnë për marrëveshje bashkëpunimi në “përcaktimin e traktatit të paqes”.

Izraeli dhe Bahraini firmosën një “Deklaratë për paqe, bashkëpunim dhe marrëdhënie konstruktive dimplomatike dhe miqsore” në Shtëpinë e Bardhë në një ceremoni të organizuar më 15 shtator në Washington.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme