Izraeli njeh pavarësinë e Kosovës

Nga Exit News
Izraeli njeh pavarësinë e Kosovës

Izraeli ka njohur, të hënën, pavarësinë e Kosovës dhe dy vendet kanë vendosur marrëdhënie diplomatike mes tyre.

Izraeli bëhet kështu shteti i 117 që njeh pavarësinë e Kosovës.

Në një ceremoni virtuale, Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi virtuale, nënshkruan marrëveshjen për hapjen e ambasadave dhe rritjen e bashkëpunimit mes tyre.

Ministrja Haradinaj-Stublla falenderoi Amerikën për ndërmjetësimin – Kosova ka rënë dakord të vendosë marrëdhënie diplomatike me Izraelin dhe të hapë ambasadën e saj në Jeruzalem, në marrëveshjen e dakordësuar me presidentin Trump në 4 shtator.

Ndërsa Ashkenazi e quajti marrëveshjen me Kosovën si ‘historike’.

Dy shtetet u zotuan të rrisin bashkëpunimin në sferën politike, ekonomike, tregtisë, kulturës dhe më tej.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>