Izraeli sulmon Gazën pas goditjes me raketa nga Hamasi

Nga Exit News
Izraeli sulmon Gazën pas goditjes me raketa nga Hamasi

Izraeli kreu sulme ajrore në Rripin e Gazës të dielën në përgjigje të sulmeve me raketa të palestinezëve, tha ushtria izraelite.

Tensioni midis Izraelit dhe palestinezëve është rritur gjatë javës së kaluar, pasi gjashtë militantë palestinezë u arratisën nga një burg i sigurisë maksimale të Izraelit të hënën. Forcat izraelite kanë kapur katër nga të burgosurit që u arratisën.

Militantët palestinezë të Gazës lëshuan një raketë në Izrael të premten kur dy nga të burgosurit u kapën dhe pastaj përsëri të shtunën, pasi u kapën dy të burgosur të tjerë të arratisur. Ushtria izraelite tha se goditi objektivat që i përkisnin Hamasit, grupit të armatosur islamik që sundon në Gaza. Nuk ka raportime për viktima.

Një armëpushim u dakordësua midis Izraelit dhe Hamasit pas 11 ditësh luftime të ashpra në maj, në të cilat të paktën 250 palestinezë dhe 13 në Izrael u vranë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>