Japonia kujton 75 vjetorin e rënies së bombës atomike në Nagasaki, gjatë Luftës së Dytë Botërore

Nga Exit News
Japonia kujton 75 vjetorin e rënies së bombës atomike në Nagasaki, gjatë Luftës së Dytë Botërore

Qyteti i Nagasakit në Japoni ka përkujtuar 75 vjetorin e rënies së bombës atomikë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në orën 11:02 – në kohën e saktë kur bomba atomike ra mbi këtë qytet – të mbijetuarit dhe pjesëmarrësit e tjerë mbajtën një minutë heshtje për të nderuar mbi 7,000 viktimat.

Më 9 gusht 1945 në Nagasaki, SHBA-të lëshuan bombën atomike tre ditë pasi kishin hedhur atë në Hiroshima, e cila ishte sulmi i parë në botë me armë bërthamore.

Qeveria japoneze i bëri thirrje liderëve botërore që të bëjnë më shumë në ndalimin e armëve bërthamore

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>