Japonia mund të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme

Nga Exit News
Japonia mund të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria e Japonisë po shqyrton mundësinë të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme.

Kjo për shkak të numtit të lartë të koronavirusit.

Ministri japonez i Ekonomisë Yasutoshi Nishimura ka thënë më 6 maj se numri i të infektuarve në Tokio dhe Osaka është ende i lartë.

“Osaka në veçanti është në situatë relativisht të rrezikshme”, ka thënë Nishimura.

Sipas propozimit për zgjatje të gjendjes së jashtëzakonshme, restorantet, baret dhe bizneset tjera që shesin alkool do të detyrohen të mbyllen dhe njerëzve do t’iu kërkohet të shmangin udhëtimet jo të domosdoshme jashtë shtëpive të tyre.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>