Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria japoneze vendosi të premten të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme deri me 20 qershor.

Aktualisht vendi ka në fuqi këtë gjendje e cila parashikohet të zgjaste deri në 31 maj.

Vendimi i qeverisë erdhi pas rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19.

Deri më tani Japonia ka rregjistruar 720 mijë infektime dhe 12,597 viktima. Procesi i vaksinimit të vendit po ecën ngadalë ku vetëm 6 përqind e popullsisë është vaksinuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>