Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfues në Golden Globes

Nga Redaksia
Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfues në Golden Globes

Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfuan në ndarjen e çmimeve Golden Globes që u mbajt ditën e djeshme.

Joacquin Phoenix, i cili luan rolin kryesor në filmin Joker, u shpall aktori më i mirë në një dramë. Filmi Joker u nderua me disa çmime të tjera si muzika më e mirë dhe kompozimi më i mirë nga kompozitorja islandeze Hildur Guðnadóttir.

Brad Pitt  u shpall aktori më i mirë mbështetës, në filmin Once Upon a Time in Hollywood. Gjithashtu ky film u nderua me çmimin  e skenarit më të mirë nga regjisori Quentin Tarantino.

Aktorja Renee Zellweger u shpall aktorja më e mirë, me performancën e saj në filmin Judy, ndërkohë seriali më i mirë u shpall Chernobyl.

Më poshtë Exit sjell listën e plotë të fituesve.

 1. Aktori më i mirë, Dramë
  Joaquin Phoenix, Joker
 2. Aktorja më e mirë, Dramë
  Renee Zellweger, Judy
 3. Seriali më i mirë dramatik
  Succession
 4. Seriali më i mirë
  Chernobyl
 5. Seriali më i mirë televiziv – muzikor ose komedi
  Fleabag
 6. Filmi më i mirë dramatik
  1917
 7. Filmi më i mirë muzikor-komedi
  Once Upon A Time In Hollywood
 8. Aktori më i mirë mbështetës
  Brad Pitt, Once Upon A Time In Hollywood
 9. Aktorja më e mirë mbështetëse
  Laura Dern, Marriage Story
 10. Aktorja më e mirë për muzikal-komedi
  Awkwafina, The Farewell
 11. Aktori më i mirë për muzikal-komedi
  Taron Egerton, Rocketman
 12. Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Drama
  Brian Cox
 13. Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Drama
  Olivia Colman
 14. Muzika më e mirë në film
  Hildur Guðnadóttir, Joker
 15. Aktori më i mirë për filmat me seri të limituar
  Russell Crowe
 16. Regjisori më i mirë
  Sam Mendes, 1917
 17. Filmi më i mirë i huaj
  Parasite
 18. Skenari më i mirë
  Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood
 19. Kënga më e mirë origjinale
  “(I’m Gonna) Love Me Again”, Rocketman
 20. Kompozimi më i mirë
  Hildur Guðnadóttir, Joker

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme