Josep Borell dënon vendimin e Erdogan për Aja Sofian

Nga Exit News
Josep Borell dënon vendimin e Erdogan për Aja Sofian

Zyrtari i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borell dënon vendimin e presidentit të Turqisë për kthimin e muzeut Aja Sofia në xhami.

“Ky vendim patjetër do të nxisë mosbesim dhe do të provokojë përçarje mes komuniteteve fetare duke minuar përpjekjet tona për dialog dhe bashkëpunim.” – tha shefi i politikave të jashtme në BE.

Anëtarët treguan mbështetje për t’i bërë thirrje autoriteteve turke për ta konsideruar urgjentisht kthimin e këtij vendimi, i tregoi Borell gazetarëve kur doli nga një mbledhje me kolegë të 27  vendeve anëtare, raporton Bloomberg.

Por presidenti Erdogan një ditë më parë kërkoi mosndërhyrjen e ndërkombëtarëve në çështje të brendshme të Turqisë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>