Julia Navalnaya largohet nga Rusia për në Gjermani

Nga Exit News
Julia Navalnaya largohet nga Rusia për në Gjermani

Julia Navalnaya bashkëshortja e liderit të opozitës në Rusi Alexei Navanly është larguar nga Rusia për në Gjermani, raportoi të mërkurën Interfax.

Navalnaya fluturoi në Frankfurt nga Aeroporti Domodedovo i Moskë, sipas Interfax.

Avokatët e Navalny dhe Navalnaya i thanë agjencisë shtetërore të lajmeve TASS se ata nuk mund të konfirmonin largimin e saj dhe nuk kishin asnjë informacion në lidhje me të.

Raportimi për largimin e saj i vjen një javë pasi Navalny u dënua me burg për thyerjen e një mase të vendosur nga gjykata në 2014 ku ai u dënua për mashtrim.

Navanly ndodhej në Gjermani për t’u kuruar nga një helmim dhe pasi u kthye në Moske u arrestua menjëherë.

Arrestimi i tij shpërtheu protesta në të gjithë vendin duke kërkuar lirimin e tij. Protestat u shpërndanë me dhunë nga policia ruse dhe ky reagim nuk u prit mirë nga BE dhe SHBA.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>