KAS lë në detyrë kryebashkiakun e Mallakastrës

Nga Exit News
KAS lë në detyrë kryebashkiakun e Mallakastrës

Kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj do të vazhdojë detyrën. Vendimi u morr të mërkurën nga Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ. KAS rrëzoi kërkesën e partisë Demokratike për shfuqizim të vendimit të KQZ për konfirmimin në detyrë të kryebashkiakut, më 2 korrik.

Vendimi i KQZ-së u bazua në vlerësimin e Prokurorisë, sipas të cilit personi duhet të ishte dënuar me gjobë sipas ligjit shqiptar. Ndërsa, PD e konsideroi vendimin si goditje politike ndaj ligjit të dekriminalizimit.

Prokuroria nisi verifikimet ndaj Ismailajt më datë 13 janar pas kërkesës së Partisë Demokratike, e cila ka denoncuar me dokumente se në vitin 2000 Ismailaj u dënua me 3 vite burg në Greqi për rrahje. Këtë dënim kryebashkiaku Ismailaj e ka mohuar disa herë, duke sqaruar se ai ka qënë viktima dhe ka qendruar në koma për disa kohë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>