Kastrati, koncesionari i ri i Aeroportit të Rinasit

Nga Exit News
Kastrati, koncesionari i ri i Aeroportit të Rinasit

Kompania Kastrati do të jetë koncesionari i ri të aeroportit “Nënë Tereza”.

Sipas Monitor, Kastrati group” është aksioneri 100% i “Tirana International Airport”, që menaxhon koncesionin e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”.

Kastrati do të paguajë 71 milionë euro drejt koncesionarit të TIA. Marrëveshja mes Kastratit dhe koncesionarit është nënshkruar më 1 dhjetor 2020.

Në 2016 qeveria miratoi marrëveshjen për koncesion e aeroportit të Rinasit.

Exit shkroi më parë se qeveria shqiptare negocioi me koncesionarin e Aeroportit të Rinasit pa pasur asnjë vlerësim të mundësive dhe nevojave të vendit për ndërtimin e aeroporteve të reja, veçanërisht në jug të vendit.

Për më shumë lexoni këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>