Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Katër skenarët, çfarë do të ndodhë deri më 9 prill

Opozita ka hyrë sot në ditën e 21-të të protestës dhe bojkotit të Kuvendit. Por, pavarësisht kësaj, ka vetëm disa shenja të vogla për zgjidhjen e shpejtë të situatës.

Sot, partitë e opozitës njoftuan se nuk do të regjistrohen në Komisionin Zgjedhor të Zgjedhjeve (KQZ) deri më 9 prill nëse nuk plotësohet kërkesa e tyre për qeveri teknike. Në të njëjtën kohë, LSI vazhdon të zvarritet në dilemën nëse do të hyjë në zgjedhje me PS apo do të dalë e vetme.

Kjo skemë na vendos në udhëkryq përballë katër pyetjeve mbi lëvizjet e tre partive kryesore, ku secila është në pritje se kush do të bëjë lëvizjen e parë.

  1. A do të bie dakord PS me kërkesën e PD-së për qeveri teknike?
  1. A do të kundërshtojë LSI kërkesën për qeveri teknike?
  1. A do të bojkotoi PD zgejdhjet?
  1. A do të jetë LSI në koalicion zgjedhor me PS-në?

Pyetja e parë prek Kryeministrin. Ai duhet të vendosë deri më datë 9 prill dhe përpara se LSI të marrë vendimin e saj për qeveri teknike.

Pyetja e dytë dhe e tretë janë të varura nga njëra-tjetra. PD duke përdorur bojkotin e zgjedhjeve si kërcënim, po detyron LSI-në të vendosi nëse do t’i bashkohet kërkesës së PD-së për qeveri teknike.

Deri më tani, LSI nuk ka bërë asnjë deklaratë të fortë mbi këtë çështje. Por në deklaratat e mëparshme kryetari i LSI-së Ilir Meta ka theksuar nevojën për konsensus dhe përfshirje. Shanset që LSI do të lejojë PD-në të bojkotoi zgejdhjet duken shumë të pakta.

Pyetja e katërt është për një moment të dytë, pas datës 19 prill, kur koalicionet zgjedhore të jenë vendosur dhe regjistruar në KQZ. Nëse LSI del nga koalicioni me PS-në më parë se 19 prilli, të gjithë mbështetësit e saj të punësuar në administratën shtetërore rrezikojnë të pushohen nga puna.

Në këtë mënyrë arrijmë në katër skenarë të mundshëm:

Kryeministri Edi Rama vendos të formojë qeveri teknike me PD-në duke larguar kështu LSI-në, me shpresën se dy partitë kryesore bashkë do të dobësojnë LSI-në në zgjedhje. Rama dhe Basha mbështeten në copëzimin e votave të “bllokut të tretë” ndërmjet LSI, PDIU, dhe partitë e reja të krijuara së fundmi.

LSI mbështet PD-në për krijimin e qeverisë teknike duke mundësuar zhvillimin normal të zgjedhjeve. Ajo, rrjedhimisht, vendos të dalë nga koalicioni qeveritar dhe të formojë “bllokun e tretë”. LSI bashkohet me partitë e vogla të sapokrijuara dhe ekzistuese nën një mesazh politik të ri të së majtës. Ky mesazh kundërshton politikat neoliberale të PS-së dhe PD-së. Nga ana tjetër PS bashkohet me PDIU-në dhe largon LSI-në.

LSI mbështet PD-n për qeveri teknike dhe ndalon bojkotin e zgjedhjeve. Ajo qendron në qeveri me PS-në, sepse PS nuk beson se PDIU do të marri vota mjaftueshëm ose sepse Meta nuk arrin të bindë “bllokun e tretë”.

PS dhe LSI nuk pranojnë kërkesën e PD-së. PD vendos të mos hyjë në zgjedhje duke e futur vendin në një krizë të thellë politike e cila mund të sjellë ose shtyrjen e datës së zgjedhjeve ose ndërhyrjen e BE.

Por, duket e pamundur që Rama të hyjë në zgjedhjë pa PD-në, sepse ky vendim do të shkelte një nga pesë prioritetet e BE-së për hapje e negociatave me Shqipërinë, zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>