Kërkesat e shqiptarëve për azil rriten me 68% gjatë verës

Nga Exit News
Kërkesat e shqiptarëve për azil rriten me 68% gjatë verës

Kërkesat për azil të shtetasve shqiptarë në BE u rritën me 68% gjatë verës krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke e çuar totalin në 6860.

Kjo shifër, e nxjerrë nga të dhënat paraprake të Eurostat, nuk merr në konsideratë deri në 14,000 aplikime në MB nga janari deri në fillim të vjeshtës.

Ndërsa numrat janë dukshëm më të lartë se vitin e kaluar, ato mbeten 41% më të ulëta se në vitin 2019 përpara pandemisë COVID-19. Megjithatë, sipas kritereve të përcaktuara nga Komisioni Evropian, Shqipëria duhet të kërkojë uljen e numrit dhe jo rritjen e tij.

Franca mbetet destinacion i preferuar për azilkërkuesit shqiptarë, me pothuajse gjysmën e aplikimeve, e ndjekur nga Gjermania me 12%.

Shqiptarët, të ardhur nga një vend paqësor prej 2.7 milionë banorësh, bënë 1100 kërkesa për azil në BE në korrik, më shumë se 950 ukrainas që po ikin nga lufta në një komb prej 43 milionë banorësh.

Në përgjithësi, numri i aplikimeve nga të gjitha vendet në BE gjatë kësaj periudhe ishte vetëm 0.4%, duke treguar se rritja shqiptare është një anomali.

Për sa i përket Britanisë së Madhe, ku aktualisht rreth 30% e shqiptarëve u jepet azil, Instituti për Kërkimin e Politikave Publike tha se mbi 70% e të gjithë azilkërkuesve do t’i jepnin rastet e tyre nëse do të përpunoheshin në mënyrë korrekte.

Në vend të kësaj, thanë ata, Mbretëria e Bashkuar është më e fokusuar në largimin e tyre nga vendi sesa në vlerësimin e duhur të aplikimeve të tyre.

“Hulumtimi ynë tregon se shumica dërrmuese e njerëzve që vijnë në MB me varka të vogla bëjnë një kërkesë për azil,” tha drejtori i asociuar i IPPR, Marley Morris.

“Ne vlerësojmë se shumica e njerëzve që kalojnë Kanalin do të ishin të suksesshëm në kërkesat e tyre për azil nëse do të konsideroheshin siç duhet,” shtoi ai, duke vënë në dukje se “më shumë njerëz aplikojnë për azil në Francë sesa në MB, por ata që kalojnë Kanalin ka të ngjarë të kenë specifikë arsye – për shembull, ata mund të kenë lidhje familjare ose komunitare në MB.

Ata thanë se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ishte fokusuar më shumë në taktikat parandaluese, por kjo ka dështuar.

Më shumë se 35,000 emigrantë – një rekord i lartë – kanë kaluar Kanalin Anglez këtë vit, duke paraqitur një sfidë të rëndësishme për qeverinë konservatore, e cila pritet të mbajë një qëndrim të ashpër.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>