Ligji anti-shpifje, në mungesë të Gjykatës Kushtetuese Këshilli i Europës i kërkon mendim Komisionit të Venecias

Nga Exit News
Ligji anti-shpifje, në mungesë të Gjykatës Kushtetuese Këshilli i Europës i kërkon mendim Komisionit të Venecias

Komiteti i Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës i kërkoi Komisionit të Venecias të hartojë një opinion ligjor për kushtetueshëmrinë e Ligjin të të Mediave, të miratuar në dhjetor të 2019.

Lajmi u bë i ditur nga njoftimi në faqen zyrtare të Komisionit të Venecias. Është rast i rrallë që ky Komitet i Këshillit të Europës kërkon opinion ligjor me iniciativën e tij.

Më herët ai ka vënë në lëvizje Komisionin e Venecias, në rastin e shtetit të Polonisë për Ligjin e Policisë si dhe në rastin e shtetit të Ukrainës për ligjet për qeverisjen e sistemit të drejtësisë.

Ligji për mediat është kundërshtuar nga institucionet ndërkombëtare si BE, OSBE dhe organizatat vendase për mbrojtjen e medias.

Më herët ne kemi argumentuar se ligji është i panevojshëm, për shkak se para miratimit të tij Shqipëria kishte mekanizmat për të rregulluar mbarëvatjen e medias.

Pak ditë më parë, Presidenti Meta e ktheu ligjin në parlament me argumentin se ishte antikushtetues dhe cenonte lirinë e medias, por pavarësisht kësaj komisioni parlamentar i veprimtarisë prodhuese e hodhi poshtë dekretin e Presidentit

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>