Këshilli i Europës thirrje për dialog në Bjellorusi

Nga Exit News
Këshilli i Europës thirrje për dialog në Bjellorusi

Këshilli i Europës i bëri thirrje Bjellorusisë të fillojë një dialog gjithëpërfshirës dhe të gjejë zgjidhje për krizën aktuale në vend.

Në një deklaratë të zyrtare, sipas KiE dialogu do të mundësojë garantimin e një daljeje paqësore nga kriza aktuale dhe do t’i hapë portën reformave të nevojshme në përfitim të të gjithë qytetarëve bjellorus.

Kie kërkoi  lirimin e menjëhershëm të të gjithë protestuesve të arrestuar, ndërprerjen e keqatrajtimeve ndaj tyre dhe nisjen e një hetimi të shpejtë dhe transparent mbi dhunë e policisë.

Prej disa ditësh mijëra protestues në Bjellorusi janë ngritur kundër zgjedhjeve presidenciale.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>