Kim takon Kolegjin e Apelimit: Të vazhdojë vetingu pavarësisht pengesave

Nga Exit News
Kim takon Kolegjin e Apelimit: Të vazhdojë vetingu pavarësisht pengesave Yuri Kim gjate vizites ne KPA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi, të shtunën, se procesi i vetingut duhet të vazhdojë pavarësisht pengesave.

Duke postuar në Twitter një foto nga takimi i të premtes me anëtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, ambasadorja shkruan:

“Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka punë të vështirë, por vetingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e shqiptarëve.

SHBA mbështet reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat.”

Takimi i Kimit me KPA-në u bë pas pezullimit nga detyra të anëtarit të KPA-së Luan Daci. Ai akuzohet për fallsifikim dokumentash, pasi ka fshehur shkarkimin nga detyra e gjyqtarit në vitin 1997.

Gjykata e Posaçme vendosi të premten të shtyjë seancën për Dacin.

Exit News, në një shkrim, ka argumentuar se të gjithë deklaratat e ambasadores Kim, ditët e fundit, për ‘komplot ndaj reformës në drejtësi’ dhe ‘vazhdimin me çdo kusht të vetingut’, kanë lidhje me pezullimin e Dacit nga detyra.

Nëse Daci shpallet fajtor dhe dënohet, të gjitha vendimet e vetingut ku ai ka qenë pjesë bëhen të pavlefshme e duhet të ribëhen—jurisprudenca e GJENDJ ka vendosur se ligjshmëria e një procesi është e cënuar nëse gjyqtari, i cili ka dhënë vendimin, është zgjedhur në mënyrë të paligjshme.

Kjo do të dëmtonte rëndë jo vetëm procesin e vetingut, por gjithë ecurinë e reformës në drejtësi, kaq shumë të mbështetur nga SHBA-të.

2 komente

 1. Koli 23 Maj, 2020 në 2:09 pm

  Jemi ne momentin kur sistemj i Dretesise eshte ne kolaps, kur asnje nga objektivat e e kesaj Reforme nuk eshte arritur. Objektivi kryesor eshte ne tejkakim te cdo afati me kosto te medha per shtetasit shqiptar

  Cfare objektivi eshte ne vetvete VETINGU\ kalimi apo shkarkimi i gjykatesve kur procesi eshte i deshtuar ? Cili po kalon dhe cili po shkarkohet ???

  KPA kthen nje numer te madh te KPK , KPK jane te anshem dhe vendimet e tyre te debatueshme , here NUK justifikohet nje shkrepse dhe here te tjera justifikohen qindra mijra euro.

  Cfare objektivi eshte ne vetvete VETINGU\ kalimi apo shkarkimi i gjykatesve kur procesi eshte i deshtuar ?

  Institucionet e Drejtesise se Re dhe sistemi i Drejtesise nuk funksionojne. Dhe jane te kapur .

  Qe ne nisje kjo ishte nje reforme ne kufijte e te realizueshmes. U paralajmerua . Pas miratimit me 140 vota cdo votim tjer ne parlament u be i njeanshem, nderkohe duhej te ishte bipartizan. cdo ge nga mazhoranca. ekulibri garanton suksesin.

  Sot kemi nje sistem drejtesi ne kolaps, vonesa pa fund ne gjykata apeli, jo GJK, jo GJL.

  Cfare duhet te beje njeriu te marre drejtesi ne kete vend ??? ta nise procesin gjyqin sot dhe ta perfundojne niperit e mbesat ???

  Nderkohe institucionet e akuzes jane te totalisht ne sherbim te pushtetit. Asnje hetim serioz nga prokurorite e rretheve as nga Prok e pergjithshme e as nga SPAK.

  Kush do ta beje akuzen ???
  Prokuroret qe nisen nga twit e Rames per ndikimin rus, dhe prokurore qe 680 KG kokaine trafik nderkombetar nuk ngrejne akuze per organizate kriminale pasi Z.Ceku i kishte bere te gjitha organizmet krejt i vetem ??? VOLVO -4? Habilajt? aq shume ka sa te vjen gjynah qe ze ne goje vetem dy-tre!

  Institucionet e akuzes jane teresisht inefektive.

  Koha ecen dhe reforma perdite eshte duke u kthyer ne nje gangrene per shtetin dhe me funksion politik si justifikim per Ramen.

  Ambasadorja i bie qe ka axhende politike te ndihmoje me Ramen me justifikime suksesi per Reforma te deshtuara ? Per pengesat qe sduhet te na ndalojne etj kur sistemi eshte ne kolaps ?
  Jemi ne moment krize per drejtesine dhe ka nevoje per tu rishikur sidomos institucionet e dala psh Metani Krja, Dvorani, Ibrahimi , Llagami, nuk behet drejtesi me drejtues shoqatsh zonja ambasadore, apo ish sigurimsa. Ska shqiperia njerez te ndershem e profesionale por duhet te funksionoje me ish Hetues dhe drejtues projektesh OJF ne krye e per me teper qe skane asnje dite pune reale ne institucionet e drejtesise gjykata dhe prokurori???

  Ka me qindra por jo ata qe i duhen Rames .

  Le te vazhdoje procesi i vleresimit , por duhet pare se kush po kalon e si po kalon? Dhe se kush do i mbushe vendet bosh ? me Magjistraturen pazar 100 mije euro per te hyre?? Me Sadushin ??. Apo me marreveshjet USAID KLGJ e cilesuara me ironi plepa v2 ?

  Mos valle ambasodorja kujton qe do Rama do ndihmoje ne rajon ??? Rama ska ndikim ne Shqiperi, e lere me ne kosove apo maqedoni. Sepse eshte nje lider i korruptuar dhe kriminel.

  Nuk ka histori suksesi me Ramen per shqiperine dhe as per partneret , por kjo dihet. pritet deshtimi i rradhes. Ambasadori i meparshem ia arriti qe shqiptaret ta humbin besimin tek drejtuesit lokal te ambasades. Besimi tek reforma eshte minus 60%. PResim sa doveje besimin tek Reforma qe pararendesi LU e beri kalin e betejes per shqiperine.

  Tmerr!

 2. Festim 23 Maj, 2020 në 8:34 pm

  A ka shkelje me te madhe sesa antar te vetingut te jete nje ish punonjese e kryeminstrit dhe agacit dhe motra e ministres. Ska njoll me te madhe dhe cenim me te madh qe I behet pastertise se pastrimit te gjyqesorit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme