KLGJ vendos përfundimin e mandatit të Ardian Dvoranit

Nga Exit News
KLGJ vendos përfundimin e mandatit të Ardian Dvoranit

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi sot mbarimin e mandatit të gjyqtarit të Gjykatës së Lartë Ardian Dvorani.

Në mbledhjen e zhvilluar sot KLGJ argumentoi se mandati i Dvoranit ka përfunduar pasi janë emëruar tre anëtarët e rinj të Gjykatës së lartë. Ndaj këtij vendimi votuan 6 anëtarë pro dhe 3 kundër.

Vendimi i KLGJ vjen një ditë pasi EURALIUS dhe USAID refuzuan të jepnin opinion në lidhje me mandatin e Dvoranit, me argumetin se nuk kanë kompetencë.

Mandati i gjyqtarit Dvorani ka mbaruar në vitin 2014, e ndaj tij ka një vendim të Gjykatës Kushtetuese që e detyron atë të largohet nga detyra.

9 komente

  1. Tahiri 23 Qershor, 2020 në 11:42 am

    Fiks si Saje qorrit ia beri edhe ketij. Nje profesionist I vertete nuk lejon veten te perdoret Kaq rendome kaq poshte, kaq keq. Nuk ecet gjithe jeten me hile e dredhira juridike o Dvorano. Pse I mbajte ne sirtar kandidatet e kushtetueses?

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme