Kolegji i Apelimit shtyn datën e vendimit për kreun e Gjykatës Kushtetuese Dedja

Kolegji i Apelimit shtyn datën e vendimit për kreun e Gjykatës Kushtetuese Dedja

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shtyu për në datën 17 dhjetor marrjen e vendimit për ankimimin e Komisionerit Publik që kërkon shkarkimin nga detyra të kreut të Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja.

Në seacën zhvilluar dje, trupi gjykues i KPA-së, i kryesuar nga Ardian Hajdari, u shpreh se “trupi gjykues ishte në ‘pamundësi absolute’, për të marrë një vendim,

Gjatë seancës, Bashkim Dedja, i mbrojtur nga avokati Maks Haxhia, kundërshtoi ankimimin e Komisionerit Publik Darjel Sina. Dedja dhe Haxhia, ndër të tjera, thanë se Zoti Sina është treguar dashakeq dhe me standarde të dyfishta kur ka ankimuar në KPA vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për të konfirmuar në detyrë Deden.

Po ashtu, avokati Haxhia pretendon se Darjel Sina ka konflikt interesi në këtë çështje ndaj ankimimi i tij duhet të hidhet poshtë.

Të gjitha këto pretendime, komisioneri Sina i hodhi poshtë.

Kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja u konfirmua në detyrë në qershor nga KPK-ja, megjithëse gjatë hetimit administrative atij ju gjetën një sërë shkeljesh në deklarimin e pasurisë. Një analizë të plotë të problemeve më deklarimin e pasurisë së Zotit Dedja mund ta lexoni këtu.

Menjëherë pas konfirmimit, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit e kundërshtoi vendimin e KPK-së për rikonfirmimin në detyrë të gjyqtarit Dedja duke deklaruar se KPK nuk ka përdorur të njëjtat standarde si për gjyqtarët e tjerë. ONM i rekomandoi Komisionerit Publik që ta ankimojë vendimin në KPA.

Në korrik, Komisioneri Publik Darjel Sina, me rekomandimin e ONM-së, apeloi  vendimin e KPK-së për konfirmimin në detyrë të Bashkim Dedes.

Si një prej dy anëtarëve të vetëm të mbetur në Gjykatën Kushtetuese, shkarkimi i Bashkim Dedes do të sillte ngërç në ringritjen e Gjykatës Kushtetuese, temë për të cilën mund të lexoni këtu.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>