Komisioneri Publik apelon vendimin për Donika Prelën

Komisioneri Publik apelon vendimin për Donika Prelën

Sot, Komisioneri Publik, një nga tre institucionet e vetingut apeloi vendimin për rikonfirmimin në detyrë të Kryeprokurores së Krimeve të Rënda Donika Prela.

Më 5 shkurt 2019, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) konfirmoi në detyrë drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda Prela, me votim unanim të gjykuesve Valbona Sanxhaktari, Olsi Komiçi dhe Roland Ilia.

KPK e konfirmojë Prelën duke shkelur Kushtetutën, ligjet e vendit dhe standardet dhe qëllimin e vetingut.  Në mënyrë kompromentuese, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit lëshoi rekomandim për vlerësimin e Zonjës Prela, edhe pse monitoruesi Theo Jacobs u shpreh në seancën dëgjimore të saj se “deklarimet e saj të pasurisë i linin një shije të hidhur”. Madje ONM nuk ka kërkuar as apelimin e vendimit të KPK-së.

Shkeljet e Prokurores Prela janë bërë publike nga disa media në vend.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>