Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e gjyqtares së ish ministrit Tahiri

Nga Exit News
Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e gjyqtares së ish ministrit Tahiri

Komisioneri Publik ankimoi sot në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e konfirmimit të gjyqtares të Gjykatës së Posaçme, Irena Gjoka, duke kërkuar shkarkimin e saj.

Sipas KP, KPK nuk ka kryer një hetim të thelluar në të treja kriteret e vlerësimit; pasurisë, figurës dhe profesionalitetit.

KPK konfirmoi në shkurt të këtij viti gjyqtaren Gjoka.

Irena Gjoka është një prej tre gjyqtareve të trupës së gjykoi çështjen e ish-ministrit Saimir Tahiri.

Në shtator 2019, Gjoka bashkë me Ardit Mustafajn dhe Flora Hajredinajn, çliruan ish-Ministrin të Brendshëm Tahiri nga të gjitha akuzat e prokurorisë për trafik droge dhe e dënuan atë me 5 vite burg për shpërdorim detyre.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme