Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e prokurorit të Krimeve të Rënda Osmani

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin e prokurorit të Krimeve të Rënda Osmani

Me rekomandimin e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Komisioneri Publik ka kërkuar sot shkarkimin nga detyra të prokurorit Gentjan Osmani.

Komisioneri Publik ka apeluar në kolegjin e Apelimit vendimin e KPK-së për të konfirmuar në detyrë prokurorin e Krimeve të Rënda.

Komisioneri Publik Darjel Sina kërkon nga KPA një hetim të thelluar të prokurorit për pasurinë dhe burimet e saj, njësoj siç rekomandonte dhe ONM, por dhe për kriteret e pastërtisë së figurës dhe profesionalizmit.

Megjithëse për këto dy kritere, fillimisht nuk kishte dyshimi, një denoncim i ri, ardhur nga qytetarët në nëntor, ka bërë Komisionerin që të kërkojë hetim dhe për profesionalizmin dhe pastërtinë e figurës.

Prokurori i Krimeve të Rënda Gentjan Osmani, njëkohësisht dhe kandidat për në KLP, u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 2 gusht 2018.

Një javë më vonë, më 9 gusht, ONM i rekomandoi Komisionerit Publik që të apelojë vendimin e KPK-së për Osmanin në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit dhe të kërkojë shkarkimin e tij për shkak të mosjustifikimit të pasurisë dhe burimeve jo të ligjshme të saj.

Edhe pse ndaj tij kishte një rekomandim negativ nga ONM, gjatë këtyre 3 muajve prokurori Osmani, njëkohësisht dhe zv.drejtues i Prokurorisë për Krime të Rënda, është përfshirë në një sërë çështje të rëndësishme të prokurorisë, si përgjimi Babale-Xhafaj; të ish-ministrit Tahiri dhe të bandës së Emiljano Shullazit.

Një analizë të plotë të vendimit kontradiktor të KPK-së për konfirmimin në detyrë të prokurorit Osmani mund ta lexoni këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>