Komisioni Europian: Institucionet shqiptare të zgjidhin urgjentisht krizën kushtetuese

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei
Komisioni Europian: Institucionet shqiptare të zgjidhin urgjentisht krizën kushtetuese

Në përgjigje të pyetjeve të Exit në lidhje me shpejtësinë e zgjedhjes dhe emërimeve në Gjykatën Kushtetuese së fundmi, zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijančič u bëri thirrje “të gjitha institucioneve shqiptare të interesuara që të zgjidhin urgjentisht këtë konflikt interpretimi dhe të sqarojnë përbërjen e Gjykatës Kushtetuese.”

Në të njëjtën kohë, zëdhënësja e Komisionit theksoi se “Shqipërisë i duhet një Gjykatë Kushtetuese funksionale sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese është thelbësore për popullin shqiptar dhe për efektivitetin e sundimit të ligjit në Shqipëri. Dhe është gjithashtu thelbësore për përparimin e Shqipërisë në rrugën e saj drejt integrimit në BE.

Ndërsa dy ditë më parë Marsida Xhaferllari u betua si anëtare e re e Gjykatës Kushtetuese para Presidentit Ilir Meta, ky emërim u kundërshtua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe Parlamenti, të cilët njohën Arta Vorpsin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>