Komisioni Evropian kërkon ndryshimin e ligjit të teatrit

Komisioni Evropian kërkon ndryshimin e ligjit të teatrit

Në një letër drejtuar Sekretarit të Përgjithshmë të Kryeministrisë Ëngjëll Agaci, Kryetari i Drejtorisë për Zgjerimin e BE-së për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën, Michella Matuella i ka kërkuar qeverisë shqiptare të ndryshojë projekt-ligjin e “Teatrit Kombëtar”, dhe të heqë kompaninë e parazgjedhur Fusha shpk nga propozimi ligjor.

Shërbimet e Komisionit mirëpresin zotimin e autoriteteve shqiptare për të ndryshuar Ligjin Special me qëllimin për të prezantuar një thirrje të hapur për zbatimin e projektit të zhvillimit të teatrit, në mënyrë që çdo kompani private të mund të paraqesë një projekt propozim. Në të njëjtën kohë, shërbimet e Komisionit do të dëshironin të theksonin rëndësinë e përcaktimit të qartë, transparent dhe jo diskriminues të kritereve për përzgjedhjen ofertuesve të suksesshëm për zbatimin e Ligjit Special.

Kohët e fundit, socialistët propozuan shtyrjen për një kohë të pacaktuar të dekretit të Presidentit Meta, i cili nuk miratoi ligjin special të votuar në Kuvend vetëm me votat e shumicës socialiste.

Në këtë letër, Komisioni Evropian shprehet se ai “nuk ka kompetencën për të vlerësuar përputhjen e Ligjit Special me kuadrin ligjor ekzistues në Shqipëri”. Kjo deklaratë e Komisionit Evropian, minimalisht është ironike, sepse si pasojë e reformës në drejtësi të sponsorizuar nga Komisioni Evropian, vendi prej muajsh është pa Gjykatë Kushtetuese, e cila të mund të gjykojë këtë çështje.

Përveç se shkel legjislacionin e BE-së (EU acquis communautaire) për sigurimin e praktikave të drejta dhe të barabarta të konkurueshmërisë Ligji Special i propozuar nga Qeveria Rama dhunon të drejtat kushtetuese të Bashkisë së Tiranës, shmang ligjin mbi konsultimin me publikun, dhe praktikisht i jep falas tokën publike në mes të kryeqytetit një oligarku.

Ligji special përfshin shkatërrimin e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar, monument kulture, dhe rindërtimin e saj nga firma e arkitekturës Bjarke Ingels Group, një firmë daneze e njohur për të ashtuquajturat projekte “të përgjegjësisë sociale”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>