Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet në ligjin për policinë, tërhiqet nga propozimi që i jepte policisë të drejtë të përgjonte

Nga Exit News
Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet në ligjin për policinë, tërhiqet nga propozimi që i jepte policisë të drejtë të përgjonte

Komisioni i Ligjeve miratoi sot ndryshimet në ligjin për policinë, duke përcaktuar se roli i policisë në zgjedhje është ai i administrimit të qetë dhe të rregullt të proceseve zgjedhore ose të referendumeve.

Ndërkohë u miratua dhe ndryshimi sipas të cilit policia nuk do të përgjojë por vetëm do të mbikqyri.

Në shkurt të 2020, qeveria miratoi disa ndryshime në ligjin për policinë, të cilat i jepnin policisë së shtetit të drejtën të përgjojë dhe gjurmojë qytetarët vetëm me vendim të saj për një periudhë deri në tre muaj, pa kërkuar fare leje nga gjykata.

Exit shkroi më parë në një artikull se ky projektligj vetëm shkel Kushtetutën dhe ligjin, por dhe parimin e ndarjes së pushteteve, duke i dhënë qeverisë

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>