Komisioni i Ligjeve miraton propozimin e PS: koalicione me listë të përbashkët, lista të mbyllura

Nga Exit News
Komisioni i Ligjeve miraton propozimin e PS: koalicione me listë të përbashkët, lista të mbyllura

Komisioni i Ligjeve miratoi sot (2 tetor) propozimin e PS-së për ndryshimet e reformës zgjedhore.

Ndryshimet e miratuara në Komision janë vendosja e koalicioneve parazgjedhore me një listë të vetme, pragun kombëtar 1%, kandidimi i krytarëve të partive deri në 4 zona zgjedhore dhe caktimi i deputetëve me lista të mbyllura, të caktuar nga kryetari i partisë.

Komisioni hodhi poshtë propozimin e opozitës parlamentare për zgjedhjen e deputetëve nga qytetarët.

Ndërsa nuk morri në shqyrtim propozimin e PD-së për hapjen e listave 100%, me renditje sopas rendit alfabetik.

Kundra ka votuar vetëm Rudina Hajdari, Ralf Gjoni dhe Andi Permeti.

Drafti i miratuar tek ligjet do të shqyrtohet në seancë plenare më 5 tetor.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>