Kompania Gjoka padit për shpërdorim detyre drejtoreshën e Autoritetit Rrugor

Kompania Gjoka padit për shpërdorim detyre drejtoreshën e Autoritetit Rrugor

Kompania Gjoka Konstruksion ka ngritur padi ndaj drejtoreshës së Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH) Sonila Qato.

Lajmi u bë me dije nga mediat. Kompania Gjoka i ka kërkuar prokurorisë hetimin për shpërdorim detyre, arbitraritet dhe korrupsion të drejtueses së ARRSH.

Në një prononcim për mediat, avokati Gjoka Konstruksion u shpreh se “ARRSH i ka bërë një skualifikim të padrejtë kompanisë, duke favorizuar konkurrenten tjetër në garë”.

Avokati i Gjoka Konstruksion i cilësoi gjithashtu të pavërteta lajmet e përhapura në media se kjo kompani “ka marrë 70 miliardë lekë për punë të papërfunduara”.

Padia është bërë pak ditë pasi Ministria e Infrastrukturës vendosi të anulonte tenderin për ndërtimin e tunelit në rrugën Kardhiq-Delvinë, tender në të cilin Gjoka Konstruksion ishte shpallur fitues, por që nga ARRSH ishte skualifikuar dy herë.

Në një shkrim të mëparshëm Exit.al e ka analizuar këtë çështje duke treguar të gjithë historikun.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>