Kompania italiane e kërkimeve minerare po punon në brigjet e Lumit Vjosa

Nga Alice Taylor
Kompania italiane e kërkimeve minerare po punon në brigjet e Lumit Vjosa

Për disa ditë rresht, banorët e Përmetit kanë parë një helikopter dhe dhjetëra kamionë me logo të kompanisë GEOTEC Spa. Të enjten, Exit News vizitoi zonën për të zbuluar më shumë.

Ajo që zbuluam ishte një numër automjetesh të parkuara pranë lumit Vjosa. Në të njëjtën pikë, helikopterët ulen dhe ngrihen gjatë gjithë ditës. Kur Exit u përpoq të afrohej më afër zonës, gazetarit iu kërkua të largohej.

Exit News telefonoi zyrën shqiptare të GEOTEC për të kërkuar informacion se çfarë pune po kryhej. Por, përfaqësuesi i kompanisë nuk pranoi të komentojë: “Ne nuk jemi të autorizuar të japim atë informacion”.

Pyetjes së Exit News nëse po kërkonin naftë ose nëse po planifikonin shpime në atë zonë, ata ju përgjigjën duke përsëritur fjalinë e mësipërme.

Dalja ka arritur në zyrën e tyre në Itali, si dhe në Komunën e Përmetit për të kërkuar informacione të mëtejshme mbi projektin.

Sipas profilit të tyre të kompanisë:

“GEOTEC është e specializuar në kërkime sizmike në tokë për kërkime gjeofizike dhe njohuri gjeologjike të nëntokës për kërkimin e naftës dhe gazit dhe qëllime shkencore. Geotec S.p.A. është e njohur për kryerjen e sondazheve gjeofizike duke përdorur metodën e reflektimit sizmik 2D / 3D veçanërisht në male dhe zona shumë të vështira ku kërkohet edhe ndërhyrja e një helikopteri”.

Lumi Vjosa ka qenë një temë e diskutueshme në vitet e fundit pasi aktivistët vendas ashtu edhe ndërkombëtar kanë bërë thirrje për kthimin e zonës në Park Kombëtar. Kjo do të parandalonte ndërtimin e hidrocentraleve në lum.

Qeveria Rama nuk e ka përcaktuar atë si të tillë, përkundrazi, por i ka dhënë vetëm statusin e zonës së mbrojtur.

Ky status i ofron lumit një farë mbrojtje, por nuk parandalon ndërtimin e HEC-eve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>