Kompanitë ajrore shmangin hapsirën ajrore bjelloruse

Nga Exit News
Kompanitë ajrore shmangin hapsirën ajrore bjelloruse

Linjat ajrore evropiane nisën të martën të shmangin hapësirës ajrore të Bjellorusisë, pasi presidenti Llukashenko urdhëroi devijimin e një avioni Ryanair në Minsk, me qëllim arrestimin e gazetarit disident në bord, Roman Pratasevich.

Lufthansa, KLM, SAS, Air France, LOT dhe Singapore Airlines ishin ndër ndër kompanitë e para, sipas një raportimi nga Reuetrs, që njoftuan se do të ndalonin fluturimet mbi Bjellorusinë.

BE-ja njoftoi se do të bllokojë kompaninë bjelloruse Belavia nga fluturimi në hapsirën ajrore evropiane dhe nga aeroportet e saj.

Agjencia evropiane e kontrollit të trafikut ajror Eurocontrol njoftoi se janë afërsisht 100 fluturime nga BE dhe Britania, që fluturojnë mbi Bjellorusinë çdo ditë.

Eurocontrol i këshilloi kompanitë të ndryshonin itinearet ajrore duke kaluar mbi vendet balltike, duke privuar Bjellorusinë nga tarifat që aplikon për shkeljen në hapsirën e saj ajrore.

Vendimi vjen pasi vendet e BE-së ranë dakord që duhet shmangur hapsira bjellorusë dhe duhen  vendosur sanksione shtesë ndaj vendit.

Presidentja e Komisionit Evropian bëri me dije se BE-ja gjithashtu do të ngrinte një investim të madh me vlerë 3 miliardë € me Bjellorusinë.

Blloku thirri të hënën ambsadorin bjellorus për shpjegime, ku dënoi përpjekjet për të heshtur të gjithë zërat opozitar në vend dhe kërkoi lirimin e menjëhershëm të disidentit Pratasevich.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>