Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Presidentit Meta për aktet për ndëshkimin e medias

Nga Exit News
Komisioni i Ligjeve rrëzon dekretin e Presidentit Meta për aktet për ndëshkimin e medias

Komisioni i Ligjeve rrëzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta për kthimin e aktet normative me fuqinë e ligjit të qeverisë, të cilat gjobisnin me 1 milionë lekë të reja deri në bllokimin e atyre emisioneve, të cilët kishin më shumë se 2 të ftuar në studio.

Me 16 vota pro dhe një kundër, Komisioni rrëzoi pretendimet e Presidentit Meta për këto akte.

Pak ditë më parë, Meta i riktheu në Kuvend këto akte, duke i konsideruar si jo propocionale dhe cenim të së drejtës e lirisë së medias dhe të informacionit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme