1,15 miliardë euro për rindërtimin e Shqipërisë. Mbyllet Konferenca e Donatorëve në Bruksel

Nga Exit News
1,15 miliardë euro për rindërtimin e Shqipërisë. Mbyllet Konferenca e Donatorëve në Bruksel

Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi deklaroi sot nga Brukslei se vendet e BE-së dhe institucionet ndërkombëtare premtuan 1,14 miliardë euro ndihmë për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Komisioneri u shpreh se konferenca e donatorëve “Sëbashku për Shqipërinë” mbajtur pasditen e të hënës në Bruksel tejkaloi pritshmëritë para saj.

“Kemi dëshmuar kurajë dhe solidaritet të jashtëzakonshëm. Kemi arritur të mbledhim 1.15 mld euro. Ky është një mesazh për të treguar se sa shumë e kemi përzemër Shqipërinë. Duhet të nisë ndërtimi në terren dhe ne jemi aty për ju,” tha Varhelyi në deklaratë për shtyp, të cilën e shpërndau edhe në Twitter.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>