Kongresi shkarkon Tramp për herë të dytë

Nga Exit News
Kongresi shkarkon Tramp për herë të dytë

Kongresi ka shkarkuar Tramp për herë të dytë gjatë mandatit të tij presidencial.

Tramp është presidenti i parë në historisë e SHBA që shkarkohet dy herë.

Demokratët kanë votuar pro shkarkimit të tij.

Pas diskutimeve dhe debateve, Dhoma e Përfaqësueve votoi pro shkarkimit të Trampit për rolin e tij në ngjarjet e javës së kaluar në Kapitol.

Demokratët e akuzojnë Trampin për “nxitje të kryengritjes” dhe pretendojnë se Tramp inkurajoi në mënyrë aktive dhunën në Kapitolin e SHBA.

Por që shkarkimi të hyjë në fuqi ai duhet të votohet edhe nga 2/3 e Senatit ku Republikanët dhe Demokratët janë ndarë 50 – 50.

Nëse të gjithë senatorët demokratë do të votjnë për shkarkimin e presidentit, do të duhen minumumi edhe 17 republikaë që Tramp të shkarkohet.

Por Senati nuk ka gjasa të mblidhet para datës 19 janar për këtë çështje.

Një zëdhënës i udhëheqësit të Senatit Miç MekKonell ka konfirmuar se kreu i Republikanëve nuk do të mbledhë përsëri Senatin në një seancë urgjente për shkarkimin e Tramp.

Mbledhja e radhës së Senatit është më 19 janar, një ditë para inagurimit të Bajden si president. Kështu që votimi i Senatit për shkarkimin e Tramp ka gjasa të kryhet kur ai nuk do të jetë më në detyrë.

Kjo është hera e dytë që Tramp shkarkohet nga Kongresi. Dhjetorin e kaluar Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës votoi pro shkarkimit të Presidentit Donald Tramp pasi e akuzoi se i kërkoi një vendi të huaj (Ukrainës) të hetonte rivalin e tij politik gjatë zgjedhjeve presidenciale 2020 dhe për pengim të Kongresit në hetimin e kësaj çëshjeje.

Megjithatë shkarkimi u bllokua në Senat nga republikanët, disa prej të cilëve kanë shprehur pakënaqësi me Tramp për ngjarjet e fundit.

3 komente

 1. Toni 14 Janar, 2021 në 12:20 am

  Kongresi ka shkarkuar…..por qe te shkarkohet duhet qe 2/3 e senatit….

  Te nderuar gazetare impeach nuk shqiperohet shkarkim!

  Kongresi voton per te ngritur akuzen ose jo…senati gjykon…..dhe vendos nese akuza ka prova te mjaftueshme.

  Eshte megallomani te jesh i anshem ne nje arene politike ku jeni te paperfillshem.

  Akuzat e njeanshme te partive politike jane te destinuara te deshtojne, si ne rastin konkret apo heren e pare.
  Impeach nuk duhet te perdoret per akuza dhe agenda politike

  Edhe kete rast demokratet e pelosit thelluan divergjencat me akuza te pabaza politike.

  Beni mire te jepni percaktimet e duhura dhe procesin e duhur per te ngritur akuza.

  Kjo qe beni eshte njesoj si te perserisni ne kete lajm apo artikulj te tjere per postimin ne facebook te rames , pa dhene informim mbi postimin . Kongresi flet politikisht pasi nuk ka konsesus por ka votim partiak.

  Votimin e amerikaneve e fitoi Biden, nuk te heq senati me votat e nje partie .
  Aktet politike partiake cenojne besimin per te ngritur akuza nga kongresi.
  Ju botoni aktin partiak si lajm keqinformues

  Pervecse perseritje me kot pa sens dhe pa vlere te shtuar beheni pale rrjedhimisht kur sbeni detyren si gazetar presupozuar informim i publikut pra, lajme.te verteta te plota dhe jo perzgjedhje as perjashtim e as emotiv….

  Per te mos folur per shqiperimin …. qe serish rrjedhimisht shton dozen e mosinformimit…

  Nuk besoj se beni propagande me qellim….me.shume besoj qe efekti i protestes dhe denimi masiv i ngjarjes ju ka bere emocional….

  Trump ka lene shenje sepse pala tjeter eshte aq e korruptuar dhe aq e neveritshme…
  Problemi nuk eshte Trump…shume shpejt do kthehet ne jeten e tij private me shume aktivitete e projekte si nje biznesmen prej dekadash..
  Problemi eshte politika qe ndan njerezit dhe abuzon me parate e taksave qe mbledh per tu pasuruar vete si dhe abuzon me te drejtat e qytetareve

  Division is the ultimate power.
  &
  Perca e sundo.

  Post scriptum:

  Per kete sherbim ju cfare fitoni??

 2. Koli 14 Janar, 2021 në 12:30 am

   Impeach:
  to charge with a crime or misdemeanor
  specifically : to charge (a public official) before a competent tribunal with misconduct in office

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme