Konservatorët e Merkel humbin popullaritetin një muaj para zgjedhjeve sipas sondazhit të fundit

Nga Exit News
Konservatorët e Merkel humbin popullaritetin një muaj para zgjedhjeve sipas sondazhit të fundit

Aleanca konservatore midis CDU dhe CSU që ka shumicën në parlamentin gjerman ka humbur mbështetje tek votuesit pesë javë para zgjedhjeve, sipas një sondazhi të ri.

Në një sondazh të publikuar herët të dielën, aleanca konservatore e Unionit Kristian Demokratik (CDU) dhe Unionit Kristian Social (CSU) ranë tre pikë përqindje, duke i vënë në situatë pothuajse të barabartë me Social Demokratët (SPD), të dy në 22 përqind, raporton Politico.

Sondazhi i INSA, i kryer për botimin gjerman Bild, tregon rezultatin më të ulët që aleanca ka pasur ndonjëherë sondazhe.

Rezultatet vijnë një ditë pasi Kancelarja Angela Merkel iu bashkua kolegut konservator Armin Laschet në fushatë në Berlin të shtunën në një përpjekje për të ndaluar humbjen e mbështetjes për konservatorët.

Laschet shpreson të zëvendësojë Merkelin si kancelar pas zgjedhjeve të 26 shtatorit, por kundërshtari i tij i SPD, ministri i financave Olaf Scholz, ka fituar terren javët e fundit.

Paraqitja e Merkelit të shtunën u njoftua më shumë se një javë më parë, pas një sondazhi që tregoi popullaritetin e aleancës CDU/CSU në 23 përqind, nga 30 përqind në më pak se një muaj. Gjatë fjalimit të saj, Merkel e quajti Laschet “kancelarin e ardhshëm federal”.

Sondazhi i kësaj fundjave do të shqetësojë aleancën konservatore, të cilët ka parë kandidatin e tyre për kancelar, Laschet, të humbë pikë gjatë fushatës, duke ngritur pyetje nëse rivali i tij për kandidaturën konservatore, Kryeministri bavarez Markus Söder, mund të zërë vendin e tij. Söder që atëherë ka përjashtuar mundësinë e zëvendësimit të Laschet.

Söder pranoi të shtunën në Berlin, ku u shfaq së bashku me Merkel dhe Laschet, se gara do të ishte “shumë e ngushtë në javët e ardhshme”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>