Kosova e shqetësuar për deklaratat e Lajçak mbi ndryshimin e kushtetutës

Nga Die Morina
Kosova e shqetësuar për deklaratat e Lajçak mbi ndryshimin e kushtetutës

I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka shkaktuar reagime të forta në Kosovë pas deklaratës së tij se Kushtetuta e Kosovës “nuk është Bibël” dhe ajo duhet të ndryshojë.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në Beograd, të premten, Lajcak tha se askush nga udhëheqësit në takimin e tij në Prishtinë nuk refuzoi të përmbushë detyrimet e vendit që burojnë nga dialogu.

“Qëndrimi ynë është që ne të negociojmë procese kaq serioze, saqë është logjike edhe kushtetuta duhet të ndryshojë. Edhe në këtë pikë askush nuk më tha se kjo është e pamundur. Do të thotë që Kushtetuta nuk është Bibla, dhe nëse biem dakord për gjëra serioze, atëherë normalisht kushtetuta duhet të ndryshojë”, deklaroi Lajcak.

Zyra e tij mohoi që Lajcak foli vetëm për kushtetutën e Kosovës, njoftoi TV Klan Kosova. Ata argumentuan se kur vendet arrijnë marrëveshje ndërkombëtare, ata mund të ndryshojnë kushtetutat e tyre.

Kryetarja e Parlamentit Vjosa Osmani i tha medias kosovare se deklarata e Lajcak në Serbi nuk është “absolutisht e vërtetë”.

”Lidhur me deklaratën e tij në lidhje me ndryshimin e kushtetutës, unë them me përgjegjësi të plotë se gjatë takimit [me Lajcak] deklarova që Kushtetuta e Republikës së Kosovës duhet të respektohet dhe nuk mund të themelohet asnjë pushtet i tretë, aq më pak organet ekzekutive në kundërshtim me kushtetutën”, tha Osmani.

Zëdhënësi i Vetëvendosjes së opozitës, Perparim Kryeziu tha se Lajcak nuk diskutojë për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe në takimin e tyre me udhëheqjen e Vetëvendosjes.

“Procesi i dialogut u diskutua në takimin me z. Lajcak. ASM nuk mund të jetë një temë takimi pasi Z. Lajcak është shumë i vetëdijshëm për qëndrimin e Vetëvendosjes, ”shkroi Kryeziu në Facebook.

Vetëvendosje e kundërshtoi fuqimisht marrëveshjen duke hedhur edhe gaz lotësjellës në parlament në seancën e ratifikimit.

Ish-kryenegociatori i Kosovës në bisedime me Serbinë, Edita Tahiri gjithashtu shkoi në Twitter për të kritikuar deklaratën e Lajcak.

“Pas vizitës së fundit të Miroslav Lajcak në Kosovë dhe Serbi, mesazhi im për të është se pika e nisjes drejt marrëveshjes përfundimtare është që Serbia të ndryshojë kushtetutën e saj duke hequr Kosovën nga ajo. Unë jam duke folur në cilësinë time si ish-Kryenegociator i Kosovës për 7 vjet, ”shkroi Tahiri.

Të premten, dy aktivistë të Partisë Social Demokratike (PSD), pa vende parlamentare, u arrestuan pas protestës së tyre pranë pranisë së Bashkimit Evropian në Prishtinë. Frasher Krasniqi, një ish-deputet i Vetëvendosjes dhe Zgjim Hyseni u arrestuan pasi shkruan “Njerëzit e Ndarjes së BE” në një mur.

Teute Rrusta i PSD i tha medias se Lajcak zgjodhi Beogradin për të dërguar një mesazh problematik që nxit konfliktin midis dy vendeve.

“BE në këtë rast po luan një rol problematik, po i ndan njerëzit në vend që të kontribuojë në përmirësimin e marrëdhënieve, paqes dhe barazisë midis kombeve,” tha Rrusta.

Jeta Krasniqi, një analiste dhe studiuese në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI) e quajti deklaratën “shumë shqetësuese”.

“Jo në përputhje me mandatin e tij si moderator. Unë do të doja shumë ta dëgjoja atë duke kërkuar publikisht Serbinë që të ndryshojë kushtetutën e saj dhe ta njohë Kosovën me të njëjtën lehtësi kur ai diskuton ndryshimin e kushtetutës së Kosovës, “shkroi ajo në Twitter.

Qeveria dhe Presidenti nuk reaguan deri në kohën e botimit të këtij artikulli, ndërsa reagimet nga deputetët, OJQ-të, shoqëria civile, etj., ishin të shumta.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme