Kosova fillon vaksinimin masiv më 15 qershor

Nga Die Morina van Uijtregt
Kosova fillon vaksinimin masiv më 15 qershor

Qeveria e Kosovës ka njoftuar se do të fillojë vaksinimin masiv më 15 qershor, në një përpjekje për të vaksinuar 60% të popullsisë deri në fund të vitit 2021.

Punonjësit e shëndetësisë, personeli arsimor, të moshuarit dhe grupe të tjera të rrezikuara do të jenë të parët në radhë për të marrë vaksinën.

Kosova ka vaksinuar vetëm 74,500 qytetarë deri më tani, me një pakicë të vogël prej rreth 2,000 personash që kanë marrë dozën e dytë të një vaksine anti-COVID-19.

Të dhënat e lëshuara të mërkurën nga Ministria e Shëndetësisë tregojnë se, në 24 orët e fundit, janë administruar 2,959 vaksina.

Kosova mori dërgesën e parë të vaksinave më 29 mars 2021, duke u bërë kështu vendi i fundit në rajon që fillon procesin e imunizimit.

Deri më tani, ajo ka marrë rreth 180,000 vaksina, të dhuruara nga mekanizmi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX dhe Bashkimi Evropian.

Më 28 maj, Kosova nënshkroi marrëveshjen e saj të parë me Pfizer/BioNTech për të blerë mbi 1,2 milion doza të vaksinës Coronavirus, të cilat do të dorëzohen përgjatë vitit 2021.

Ndërkohë, teksa numri i infeksioneve është ulur ndjeshëm, qeveria vendosi të lehtësojë kufizimet duke hequr orën policore dhe duke i dhënë fund mbajtjes së detyrueshme të maskave në publik kur një person është duke ecur vetëm, duke vozitur, me biçikletë ose duke zhvilluar aktivitete sportive në zona të hapura.

LEXO  Përditësimi, 4 maj: 3 viktima dhe 51 raste të reja me Covid-19 në vend

Të martën, Kosova nuk raportoi asnjë vdekje, ndërsa numri i rasteve aktive ka rënë në vetëm rreth 1,822.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>