Kosova licencon dhe 3 laboratorë të tjerë për testet Covid

Nga Exit News
Kosova licencon dhe 3 laboratorë të tjerë për testet Covid

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka licencuar dhe 3 laboratorë të tjerë privatë për teste sereologjike dhe PCR për koronavirusit.

Në total, numri i laboratorëve privatë të licencuar në Kosovë është 118, të vendosur në disa qytete të vendit.

Kryesisht laboratorët janë të licencuar për testet sereologjike – testi që tregon praninë e antitrupave në gjak, pra nëse personi e ka kaluar apo jo koronavirusin, – por ka dhe dy laboratorë që bëjnë testin PCR, i cili tregon nëse personi është i infektuar në momentin e testimit.

Disa laboratorë në Prishtinë që kanë nisur punën, thonë se çmimet variojnë nga 25 deri në 50 euro.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>