Kosova pritet të mbajë sot seancën e radhës për zgjedhjen e presidentit

Nga Exit News
Kosova pritet të mbajë sot seancën e radhës për zgjedhjen e presidentit

Kosova pritet që të dielën në orën 17:00 të vazhdojë seancën për zgjedhjen e presidentit.

Kuvendi i Kosovës ka dështuar dy herë deri më tani për të zgjedhur presidentin.

Kandidatët për president/e janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejta.

Kuvendi i Kosovës u mblodh të shtunën për të votuar presidentin, por asnjëri prej kandidatëve nuk arriti kuorumin e nevojshëm.

Edhe pse Lidhja Demokratike e Kosovës kishte premtuar se do të votonte Vjosa Osmanit, deputetët Avdullah Hoti, Agim Veliu dhe Driton Selmanaj, nuk morën pjesë në votim.

79 deputetë votuan të shtunën për presidentin e ri të Kosovës, në të dyja herët e raundit të parë.

Kuorumi i nevojshëm është 80 nga 120.

Deputetët e PDK-së u larguan nga salla, duke e quajtur Osmanin kandidaturën e Albin Kurtit për të kapur institucionet e pavarura.

Nëse zgjedhja e presidentit dështon sërish, Kosova do duhet të shkojë përsëri në zgjedhje të parakohshme.

Lajme te ngjashme