Kosovë, 3 shkurti afati i fundit për qeverinë e re

Kosovë, 3 shkurti afati i fundit për qeverinë e re

Kuvendi i Kosovës ka vendosur se seanca plenare për propozimin e qeverisë së re do të mbahen më 3 shkurt, një ditë përpara përfundimit të mandatit kushtetues për formimin e qeverisë.

Në rast se mes Lëvizjes Vetëvendosja dhe LDK-së nuk ka dakordësi deri më 3 shkurt, Kosova do të shkojë drejtë zgjedhjeve të reja.

Deri më tani nuk ka asnjë lajmërim se mes kreut të VV-së Albin Kurti dhe kreut të LDK-së Isa Mustafa ka marrëveshje për qeverinë e re.

Liderët janë takuar vazhdimisht me njëri-tjetrin, si dhe me ambasadorët e Quint-it dhe përfaqësues të BE-së.

Sipas mediave, posti që po mban pezull marrëveshjen është kryeparlamentari, që tashmë Vetëvendosja e ka zënë me deputetin Glauk Konjufca. Ai u zgjodh në krye të parlamentit më 26 dhjetor 2019 dhe me votat e LDK-së.

Sot i pyetur nga gazetarët nëse do të jepte dorëheqjen për t’i hapur rrugë formimit të koalicionit, Glauk Konjufca u përgjigj:

“Nuk mendoj që në Kosovë është koha e dorëheqjeve, unë mendoj që që është koha e emërimeve.”

Ofertat e ndryshme për të shtuar numrin e ministrive ose për t’i dhënë më shumë ministri LDK-së nuk janë vlerësuar pozitivisht nga LDK-ja. Ndërkohë që ende nuk dihet se çfarë është vendosur për postin e presidentit.

LEXO  Haradinaj letër Kurtit: Mos e hiq taksën ndaj Serbisë për disa përfitime të përkohshme

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>