Kosovë, AAK dhe Nisma gjobiten për shkelje të rregullave anti-COVID gjatë fushatës

Nga Exit News
Kosovë, AAK dhe Nisma gjobiten për shkelje të rregullave anti-COVID gjatë fushatës

Dy parti në Kosovë u gjobitën të martën me 2 mijë euro gjobë pasi shkelën masat kundër Covid-19 gjatë zhvillimit të fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit. Konkretisht janë gjobitur Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma.

Drejtori i Inspekcionit në Prishtinë, Adonis Tahiri bëri me dije lajmin duke shkruar se  janë duke vazhduar vendosjen e gjobave ndaj atyre që nuk respektojnë masat:

“Askush mbi ligjin! Vazhdojmë me shqiptimin e gjobave për subjektet politike që organizojnë tubime në kundërshtim me vendimet qeveritare dhe ligjet në fuqi. Inspekcioni i Rendit Komunal po angazhohet në identifikimin dhe marrjen e masave ndaj secilit subjekt – shkelës të ligjit – brenda territorit të Kryeqytetit”.

Kreu i AAK postoi në Facebook një foto nga takimet ku shihet një grumbullim i madh njerëzish:

“Sot në takim me strukturat e degës së Aleancës në Prishtinë, falenderova të gjithë kandidatët, e në veçanti veteranët e Aleancës, ata që i mbetën besnik gjatë tërë këtyre viteve vizionit dhe programit të saj”.

Dhe kreu i Nismës Fatmir Limaj, postoi të martën   po ashtu një foto nga takimet, ku po ashtu ka një numër të madh njerëzish të grumbulluar.

Më herët edhe Lidhja Demokratike e Kosovës është gjobitur për shkelje të rregullave kundër Covid-19.

Ndërkohë aktivistë të Partisë Social Demokrate në Kosovë protestuan pak kohë më parë  për dy standardet e policisë në Kosovë. Sipas PSD, policia  i vendos gjoba qytetarëve kur nuk respektojnë masat anti-Covid, ndërsa partive jo.

LEXO  Qazim Kërtusha, artisti ku bashkohet skulptura me arkeologjinë

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>