Kosovë, opozita akuzon qeverinë për shkelje të sovranitetit të vendit

Nga Exit News
Kosovë, opozita akuzon qeverinë për shkelje të sovranitetit të vendit

Qeveria e Kosovës u kritikua ashpër për mungesën e reagimit për patrullimin e ushtrisë së Serbisë në kufirin e Kosovës, në një operacion të përbashkët me misionin paqeruajtës KFOR, të NATO-s.

Të premten, pasdite, rreth orës 5 pasdite, 11 ushtarë u panë duke ecur në rrugët e fshatit Karaceva në Kosovë në një video të regjistruar dhe më pas të bërë publike. Partia opozitare Vetëvendosje pretendoi se ata ishin ushtarë serbë, por policia e Kosovës tha që kontrolluan zonën dhe nuk hasën asnjë ushtar serb.

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj vizitoi zonën ditën tjetër, dhe i bëri thirrje qeverisë të mos lejojë një provokim të tillë nga Serbia.

Misioni i KFOR-it më pas deklaroi se ai ishte një operacion patrullimi kufitar “i sinkronizuar” midis Ushtrisë Serbe dhe ushtarëve të NATO-s, një operacion rutinë i përbashkët që ka nisur që nga viti 2018.

Reagimi i qeverisë erdhi një ditë pas ngjarjes. Kryeministri Avdullah Hoti deklaroi se ai ishte informuar nga KFOR për këtë çështje:

“Nuk ka vend për panik, dhe nuk ka nevojë për deklarata pompoze dhe sfilata në zonë pa pasur një ide se si ndodhi ngjarja,” Hoti iu përgjigjë opozitën. Ai shtoi se së shpejti do të marrë një raport mbi këtë çështje, por siguroi të gjithë se kufijtë e Kosovës janë të sigurt, dhe policia së shpejti do të bashkohet me patrullimet kufitare të KFOR-it”.

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) shpërtheu ndaj KFOR-it dhe qeverisë për lejimin e një akti të “shkeljes serioze të sovranitetit dhe sigurisë së vendit”.

“Ky është një kërcënim i hapur për integritetin territorial dhe sigurinë e qytetarëve të Kosovës. Provokimet e vazhdueshme të forcave ushtarake serbe në fshatrat përgjatë kufirit dhe brenda territorit të Kosovës, me njohuri të KFOR-it, kush është përgjegjësi [entiteti], janë të papranueshme”, tha PDK.

Partia më e madhe në vend, Vetëvendosje e akuzoi kryeministrin Hoti për mosrespektimin dhe shkeljen e sovranitetit të vendit.

“Është i nevojshëm një hetim dhe një raport i detajuar,” tha kryeministri i hutuar, ndërsa nuk tregoi asnjë ndjeshmëri për sovranitetin, jetën dhe sigurinë e banorëve të shkelur, “tha Vetëvendosje.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme