Vetingu shkarkon anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë

Nga Exit News
Vetingu shkarkon anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkoi sot anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Arben Dollapaj.

Vendimi u dha nga trupa gjykuese e përbërë nga Ardian Hajdari, Luan Daci, Albana Shtylla, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo.

Me largimin e Dollapajt, KLP mbetet me 9 anëtarë. Më parë është shkarkuar dhe Besnik Cani, i cili ende nuk është zëvendësuar.

Arben Dollapaj kaloi me sukses vetingun në shkallën e parë dhe u konfirmua në detyrë më 6 gusht 2018. Por Komisioneri publik ankimoi vendimin e KPK, duke i kërkuar apelit të bënte hetim të plotë të pasurisë së prokurorit pasi kishte dyshime se në shkallën e parë të vetingut, nuk ishte bërë hetim i plotë.

Komisioneri po ashtu shpjegoi se kishte marrë dy denoncime që lidhen me dy nga pasuritë e prokurorit, një shtëpi në Tiranë dhe një shtëpi në Valbonë

Ky është anëtari i katërt i KLP, i cili shkarkohet nga KPA. Më herët janë shkarkuar Antoneta Sevdari, Gentian Osmani dhe Besnik Cani.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>